Betöltés...

Szomatodráma

A szomatodráma Dr. Buda László pszichiáter, pszichoterapeuta által kidolgozott módszer. A szomatodráma egy játékos, kreatív önismereti és terápiás módszer, amely üzenetet közvetít a testtől a tudatig és vissza, egyfajta aktív, érzelemgazdag kommunikáció belső világunkkal. A szomatodrámában használt gyógyító játék közvetlen célja nem a fizikai tünetek gyógyítása vagy a lelki problémák megoldása, hanem elsősorban a játék, a mélyebb testi-lelki összefüggésrendszerek felfedezése, a saját testünkkel kapcsolatos elidegenedés feloldása, az önelfogadás és az önszeretet átélése, a természetes öngyógyító folyamatok akadályainak felszámolása.

A csoportos szomatodráma játék a résztvevők egyikének valamely testi témájából indul, aki a játék a főszereplője lesz. A drámajáték során a csoport többi résztvevője játssza a főszereplő testének érintett részeit – így a test részeinek interakciói és folyamatai elevenednek meg elsőként a színpadon. A játék során a szereplőket elárasztják olyan, megmagyarázhatatlannak tűnő érzések, amelyek az összképet egy teljesen új perspektívába helyezik. A dramatikus kibontakozás gyakran érzelmi, kapcsolati és spirituális jellegű konfliktusok megmutatkozását teszi lehetővé. A játék főszereplője szinte mindig meglepő felfedezésekre jut azzal kapcsolatban, hogy személyes múltja, emlékei, hozzátartozóival való kapcsolatai, meggyőződései hogyan vetülnek bele sejtjei, szervei kapcsolatrendszerébe. Olyan felismerések születnek a játékok során, melyeket egyetlen könyvből sem lehetne kiolvasni. A szomatodráma testünk útmutatását és információs közegét felhasználva, segít abban, hogy valódi, teherbíró, szeretetteljes kapcsolatot építhessünk önmagunkkal, testi, lelki és spirituális szinten egyaránt.

A szomatodráma ötvözi a pszichodráma cselekvés orientált működését, a színpadi megjelenítést, a szerepeket, a „mintha tér” történéseit, valamint a családállítás képviseleti érzékelését.

A szomatodráma módszerével lehet egyéni konzultációs és csoportterápiás foglalkozásokat is tartani. A szomatodráma vezető dr. Buda László pszichiáter és pszichoterapeuta módszerének terjesztésére hivatott Testtől Lélekig Alapítvány által szervezett képzésben vett részt, minimum 80 órás szomatodráma sajátélmény csoport elvégzése után, a szomatodráma konzulens vagy játékvezető képzést lehet elvégezni. A szomatodráma játékvezető képzés során több alkalmas zárt csoportfolyamatban kell részt venni, szomatodráma segítőként kell gyakorolni a szomatodráma módszerét, és kell önálló játékvezetést is csinálni, valamint bemutató játékvezetést és a képzés végén egy dolgozatot írni a megszerzett tapasztalatokról.

Szerző: Rechnitzer Dóra

Forrás: www.szomatodrama.hu

További tartalmak