Pszichoterapeuta végzettséggel a pszichiáter szakorvos vagy a klinikai szakpszichológus rendelkezhet, az első szakvizsgára épülő második szakvizsga letétele után.
A pszichoterápia többféle módszeren alapuló, tudományosan megalapozott, a pszichés és pszichoszomatikus zavarok esetén alkalmazott, egyéni vagy csoportos formában, több, meghatározott időtartamú ülésben történő terápiás eljárás, amelyet a pszichoterápiás eljárások végzésére képesítéssel rendelkező szakorvos vagy klinikai szakpszichológus végezhet önállóan.
A pszichoterapeuta szakképzés egészségügyi képzésekre épül, így csak az végezheti el, aki korábban szakorvosi vagy klinikai / alkalmazott egészségpszichológiai / neuropszichológiai szakpszichológusi szakképzést végzett. Mire egy pszichológusból pszichoterapeuta lesz, addigra az 5 év egyetemet követően 3-4 év szakpszichológus képzés + 2-4 év módszerspecifikus képzés + 2-3 év pszichoterápiás elméleti és klinikai képzés + minimum 250 óra önismeret van a háta mögött.
A pszichoterapeuták minimálisan 11 éves képzést követően is folyamatos továbbképzésen vesznek részt, és további komoly etikai és szakmai szabályokat tartanak be.
A pszichoterapeuta által alkalmazott gyógyító eljárásnak háromféle elvárásnak kell megfelelnie:
- a módszernek pszichoterápiás elméleten kell alapulnia,
- meg kell felelnie a szakma etikai szabályainak,
- az adott módszernek tudományosan igazolt hatékonysággal kell rendelkeznie.
Tekintve, hogy pszichoterápiát tehát csak pszichoterapeuta képesítéssel rendelkező pszichiáter, vagy klinikai szakpszichológus végezhet, így kijelenthető, hogy a legkomplexebb tudással (mind orvosi/klinikai, mind pszichológiai/lelki ismeretekkel és gyakorlattal) rendelkező szakemberek a pszichoterapeuták.
A pszichoterápiás beavatkozás alapja, hogy a lelki tünetet annak kapcsolati és intrapszichés (a beteg saját lelki világában gyökerező) kontextusában vizsgálja, beszélgetés illetve a terápiás kapcsolat segítségével gyógyítja. A tünetek kialakulásában közrejátszó okokat keresi, különféle pszichoterápiás módszerek segítségével ezeket kezeli.
Érdemes figyelembe vennünk azt a tényt, hogy a különböző gyógyszerek csak az agyi folyamatokra hatnak, melyekről mai napig nem tudjuk világosan, hogy okai, vagy pusztán következményei a lelki betegségeknek.
A gyógyszerek egyoldalú használata tehát nem feltétlenül hoz maradandó változást a kliens életében, kizárólag tünetmódosító (megszüntető) hatása van. A gyógyszerszedés befejezését követő tünetvisszatérés megelőzésével szemben eszköztelen, ezért erősen javasolt a gyógyszerkezelés mellett adott esetben pszichoterápiás kezelést is igénybe venni.
Szerző: Pázmányi Gábor
Forrás:
www.tamaskata.hu/hogyan-valasszak-pszichologus-pszichiater-pszichoterapeuta-es-mas-lelki-segitok-utmutatoja
www.semmelweis.hu/klinikai-pszichologia/files/2017/05/Pszichol%C3%B3gus-szakk%C3%A9pz%C3%A9sek-rendszere.pdf
www.onlinepszichologus.net/blog/mi-a-kulonbseg-a-pszichiater-es-a-pszichologus-kozott