Betöltés...

Pszichológus

A pszichológusokat bölcsészkaron képzik, élettanból és anatómiából nem részesülnek olyan alapos képzésben, mint az orvos-jelöltek. Tanulmányaik inkább az emberi érzékelés, érzelmek és kapcsolatok területeire fókuszálódnak, ezekről szereznek alapismereteket a 3+2 éves képzésük során.

A pszichológus tehát 5 éves, egyetemi MA vagy MSc végzettségű szakember, aki gyógyszerek felírásának jogával nem rendelkezik. A pszichológus szakma a szabályozott szakmák körébe tartozik, ami azt jelenti, hogy a pszichológus címet a jelenleg hatályos szabályok alapján csak az használhatja, aki pszichológus oklevéllel rendelkezik. Mindazonáltal aki okleveles pszichológus végzettséget szerzett, az nem feltétlenül foglalkozik lelki problémákkal: lehet, hogy a szervezetfejlesztésben, HR területén dolgozik, diákokat oktat, vagy épp kutat egy tudományos intézetben.

Amennyiben a pszichológus fogad pácienseket, akkor életvezetési tanácsadást vagy pszichológiai konzultációt végezhet személyiségfejlesztés céljából, olyan esetekben, ahol a problémák nem érik el a klinikai szintet – azaz a pszichológus MA diploma csak a személyiséget nem befolyásoló intervenciókra jogosít fel.

A pszichológusok egy része továbbképezi magát, és szakpszichológussá válik. A rengeteg szakképzés közül három ad egészségügyi végzettséget:

  • alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus
  • klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus (gyermek vagy felnőtt)
  • neuropszichológiai szakpszichológus

A fenti három egészségügyi szakképzésben végzett szakemberek válnak jogosulttá a pszichoterápiás képzésbe való belépésre, és csak a pszichoterapeuta képzést követően válhatnak jogosulttá pszichoterápiát folytatni.

A pszichológusok mindemellett egyéb módszerspecifikus képzettségeket is megszerezhetnek.

A teljesség igénye nélkül néhány: autogén tréning, NLP, Gestalt terápia, család és párterápia, dinamikus rövidterápia, pszichodráma, integrált kifejezés- és táncterápia, integratív hipnoterápia, pszichoanalízis, csoportanalízis, szimbólumterápia, szomato-pszichoterápia, kognitív és viselkedésterápia, személyközpontú terápia.

A pszichológusok működését szakmai etikai kódex szabályozza, ami többek között tiltja a kettős kapcsolatot (például nem lehet valaki egyszerre kliens és barát), szabályozza a titoktartást, az adatkezelést, vagy tárgyalja az etikai vétségek kérdéseit. A szakpszichológus képzés megszerzése folyamán gyakorlati és szupervíziós, valamint végzés után folyamatos továbbképzési kötelezettség hárul a szakemberekre, ami további biztonságot jelenthet a tőlük kapott kezelés minőségére vonatkozóan.

Mikor érdemes pszichológushoz fordulni?

Életünk során mindannyian küzdünk lelki problémákkal, van amikor ezek elviselhetőbbek, és van amikor annyira elárasztanak, hogy nem érezzük már igazán boldognak magunkat.

A lélektani nehézségek sokféle módon jelentkezhetnek: megváltozott hangulat, erős szorongások, felerősödő függőségek, zavaró gondolatok, önértékelési zavarok, stb. Az is előfordulhat, hogy a környezetünk lát rajtunk aggasztó jeleket, és az ő hatásukra fordulunk pszichológushoz.

A problémák oka olykor egyértelműnek tűnhet (pl. élethelyzetbeli változások, párkapcsolati problémák, válás, munkahelyi változások), de mégsem tudunk változtatni érzéseinken, hozzáállásunkon, vagy nem tudunk döntésre jutni egy-egy lényeges kérdésben. Az is előfordulhat, hogy magunk sem értjük, hogy mitől vagyunk levertek, dühösek, szorongók, miért viselkedünk máshogy adott helyzetekben. A lelki zavarok oka sokszor tudattalan, illetve a felszíni okok mögött gyakran korai tapasztalatok széles, bonyolult hálózata rejlik. Illetve vannak úgynevezett normatív krízisek és életkorral járó természetes lelki változások is melyekkel minden embernek szembesülnie kell. Szakemberhez fordulni akkor érdemes, ha saját gondolataink fogságában, pont önmagunk problémáit nem látjuk tiszta szemmel, vagy ha látjuk is az összefüggéseket, érzelmeink, viselkedésünk önmaguktól mégsem változnak.

Szerző: Pázmányi Gábor

Forrás:
www.tamaskata.hu/hogyan-valasszak-pszichologus-pszichiater-pszichoterapeuta-es-mas-lelki-segitok-utmutatoja
www.semmelweis.hu/klinikai-pszichologia/files/2017/05/Pszichol%C3%B3gus-szakk%C3%A9pz%C3%A9sek-rendszere.pdf
www.onlinepszichologus.net/blog/mi-a-kulonbseg-a-pszichiater-es-a-pszichologus-kozott
www.corvinpszichologia.hu

További tartalmak