Betöltés...

Pszichodráma

A pszichodráma alapvetően egy feltáró és tüneti jellegű csoport pszichoterápiás módszer, amely kognitív és emocionális szinten tudatosít, fizikai szintű átéléssel teszi lehetővé a verbális és preverbális szintekkel való egyidejű terápiás munkát (Vikár András).

A pszichodrámával egyéni és társas folyamatokat jobban megértjük, az egyénen belüli feszültségeket, konfliktusokat, intrapszichés folyamatokat a dramaturgia segítségével megjeleníti, externalizálja, „színpadra” helyezi a csoporttagok és a drámavezető(k) segítségével. Pszichodráma csoport vezetése általában kettős vezetés alatt történik.

A pszichodrámát a klinikai gyakorlatban 1950-es évektől alkalmazzák, a terápiás csoportoknak léteznek ambuláns, osztályos vagy vegyes formái, ki lehet egészíteni más terápiákkal is. Lehet alkalmazni önálló terápiaként, mind feltáró, mind tüneti aspektusának hangsúlyozásával. Önismereti és személyiségfejlesztő csoportterápiás módszerként is használják, különböző képzések részeként akár (pld. mentálhigiénés szakember képzés, családterapeuta képzés).

Pszichodráma csoportnak megvannak a speciális feltételei és keretei, ilyenek pld. a rendszeresség szabálya (mindenkinek minden alkalommal részt kell venni), csoporttitok szabálya, restitució szabálya (be kell számolni mindenről ami csoporton kívül történt), szét kell választani a csoport reális terét a játék valóságától. A csoportba lépést megelőzi egy felvételi inetrjú. A csoportok maximális létszáma 16 fő lehet. A pszichodráma csoportok általában zártak, kötött óraszámra szólnak (önismerti terápiás csoport 150 vagy 200 órás), általában heti vagy havi rendszerességgel zajlik és átlagos időtartama minimum 3 óra, de jóval több szokott lenni. A pszichodráma ülések általában 3 szakaszból állnak: felmelegedési szakasz, majd a játék és az utolsó, az integrációs fázis, a visszajelzések, a lezárás szakasza követ.

A pszichodráma felhasználási területe rendkívül széles: alkalmazható az önismeret fejlesztésében, szervezetfejlesztésben, közösségformálásban, konfliktus kezelés-, személyes hatékonyság fejlesztése során, de jó kiegészítő módszer oktatásban, képzésben is.

Önismereti pszichodráma csoportban megismerheted saját és mások cselekvésének motívumait, mozgatórugóit, saját és mások személyiségfejlődésének történetében bepillantást nyerhetsz, mélyen és intenzíven átélheted érzéseidet, problémamegoldó és megküzdési technikákat dolgozhatsz ki, sajátíthatsz el, a közösségi, szociális kompetenciák erősödését.

Pszichoterápiás pszichodráma csoportok elsősorban pszichiátriai intézményekben, kórházak pszichiátriai osztályán szerveződnek. Itt általában súlyos szorongásos, fóbiás, súlyos depressziós, lelki eredetű testi panaszoktól vagy súlyos életvezetési elakadásoktól szenvedő pszichiátriai betegeket várnak a csoportokban.

A pszichodráma vezető irányítja a csoportot, a játék kiválasztásában segít, kezeli a csoportdinamikát, a játékot vezeti és koordinálja, segít a szereplők meghatározásában, az adott játéktér kialakításában, segíti a szereplőket és aktívan résztvesz a játék irányításában, a visszajelzéseket a játék végén moderálja és a lezárást vezeti.

A pszichodráma csoport vezetése általában kettős vezetés alatt történik, pszichodráma vezető és pszichodráma asszisztens vezetésével. A pszichodráma vezetők képzése nagyon hosszú folyamat, általában 4-5 év, mert kell hozzá 250 óra pszichodráma önismereti csoport és 180 óra pszichodráma asszisztensi csoportmunka, ezzel a pszichodráma asszisztens minősítést lehet megszerezni. Az asszisztensi minősítés megszerzése után kell még 350 óra pszichodráma csoportmunka és 120 óra saját pszichodráma csoportvezetői gyakorlat és a végén egy vizsga. Pszichodráma pszichoterapeuta képesítés is megszerezhető, amit orvosi diplomával vagy MA pszichológia végzettséggel lehet megszerezni, pszichoterapeuta képzés mellett és itt még több önismereti óra kell a cím megszerzéséhez (390 óra) és 120 óra saját betegcsoportot kell vezetni.

Szerző: Rechnitzer Dóra

Forrás: Magyar Pszichodráma Egyesület honlapja

További tartalmak