Napjainkban ez már szélesebb körben ismert kifejezés, a pontos meghatározáshoz, Bogár Zsuzsa tanácsadó szakpszichológus, családterapeuta, Mozaik a családom című könyvét idézem: mozaikcsalád „olyan életközösség, melyet az egyik szülő és gyermekei alkotnak egy új partnerrel (házastárssal), aki esetleg szintén hozza vérszerinti gyermekeit az új családba”, illetve vállalnak akár közös gyermekeket is.
Karinthy elhíresült mondása, “Aranka kérem, a maga gyereke és az én gyerekem veri a mi gyerekünket” is jól érzékelteti azt a konfliktusforrást, mely ennek a családformának az egyik fő kihívása. A hagyományos családmodellnek tartott minta megbomlása már a XIX. század végén, a XX. század elején is létezett. A kihívások ellenére az ún. mozaikcsalád mégis most, a XXI. században éli fénykorát, és az egyik leggyorsabban növekvő családforma lett. Becslések szerint a fiatalok közel egyharmada már ebben a családi konstellációban él, mielőtt elérné a felnőttkort.
Mozaikcsaládosok(k)?
Mi az, ami sok(k) lehet ebben a helyzetben a tagoknak? Ez az új családtípus, létrejöttében, szerkezetében és dinamikájában is eltér egy hagyományosan kialakuló családtól, mégis, sokszor úgy tűnik, erről sem az érintettek, sem a társadalom nem szívesen vesz tudomást. Ebből kifolyólag magukra vannak utalva azok, akik ebben a családformában szeretnének jól lenni egyénenként is és egységként is. Ez alatt azt értem, hogy szeretnének olyan családi légkört teremteni, amiben minden tag jól érzi magát, célul kitűzve, hogy amikor hazaérnek, az otthon valóban a nyugalom és rekreáció helye lehessen. Hogyan lehet ezt megvalósítani? Hiszen követendő minta hiányában nehéz eligazodni, kialakítani az új szabályokat, határokat, rituálékat, melyek leginkább ahhoz szükségesek, hogy a család valóban egy szép mozaikká válhasson a tagok különböző mozaikdarabkáiból. Hosszú út vezethet idáig és különböző kihívások jelenhetnek meg minden egyes családnál.
Mi enyhítheti a kihívásokat?
Ami ma már elérhető, hogy a pszichológia fejlődésével, lehet iránymutatást találni a különböző helyzetekre. Egyre több megjelenő könyv, podcast, pszichológiai cikk, és számos szakember foglalkozik már mélyen a mozaikcsaládokat érintő speciális kihívásokkal.
Mára már több segítő, pszichológus, családterapeuta is szakosodott a válás után újrakezdő családok kísérésére. Ehhez nyújt segítséget a Mozaikcsalád Alapítvány is. Egyes helyzeteket megvilágíthatnak más aspektusból is, tisztábbá tehetik a tagok közti kommunikációt, segíthetik a konfliktusok békésebb megbeszélését. Hogy valójában, miért is lehet jó ez? Miért érdemes ezzel foglalkozni, időt, pénzt és energiát nem sajnálva? Véleményem szerint leginkább elsősorban a gyermekek miatt. Az ő érdekükben.
Vannak, akik válás után rugalmasak és gyorsan kialakítanak új családrendszert, de vannak olyanok is, akiknek ehhez több időre, mélyebb feldolgozásra van szükségük. Elsősorban abban segíthet, hogy a felnőttek támogatást kapjanak nehézségeik feldolgozásához, legyen az akár lelki veszteség, akár jogi helyzetben való eligazodás, akár az új életforma struktúrájának kialakítása.
Szerző: Hudecz Judit