Betöltés...

Mentálhigiénés segítő

A mentálhigiéné a lelki egészség védelmének tudománya és gyakorlata, ezért elsődleges célja a lelki egészség megőrzése, fejlesztése és a prevenció (Buda Béla). A mentálhigiénés szakember rendelkezik egyetemi diplomával (pld. pedagógus, szociális munkás, közgazdász, orvos, jogász), és ezen eredeti szakterületére építve végezte el a mentálhigiénés szakképzést. Az eredeti szakterületén szerzett tudását, tapasztalatát és kompetenciáit ötvözi a mentálhigiénés többlettudással. A mentálhigiénés szakképzés 2 éves képzés, általában az egyetemek Pszichológiai Intézetének keretén belül zajlik. A szakképzésnek van elméleti és önismereti része is, elsősorban a Carl Rogers-i személyiségközpontú módszer alapján történik az elméleti képzés. A szakképzés befejezésének feltétele 150 óra önismereti csoportos munka, az elméleti tárgyakból kollokvium, szigorlat, valamint a szakdolgozat megírása és a záróvizsga.

A mentálhigiénés szakember elsősorban abban tud segíteni, hogy kliense saját erőforrásait felhasználva túllendüljön egy kritikus helyzeten, megtalálja a megoldást az adott problémára. Elsősorban a kliens énképének, önbecsülésének és önismeretének befolyásolása a célja a segítő beszélgetéseknek. A mentálhigiénés szakember, nem állít fel diagnózist, nem betegséget kezel, nem gyógyít, hanem a kliens lelki egészsége felöl közelít, tehát a kliens testi, szellemi, lelki és szociális jólét állapotát segíti újra helyreállítani. A mentálhigiénés szakember abban segíti kliensét, hogy megértse saját érzéseit, élethelyzetét és közreműködésével megtalálja saját megoldását elakadása feldolgozására. Ha a segítő beszélgetés során úgy érzi nincs kompetenciája, mert kliense pld. személyiségzavarban szenved, akkor tovább irányítja klinikai szakpszichológushoz vagy pszichiáterhez. A mentálhigiénés szakember saját személyiségével dolgozik, humán intervenciókat alkalmaz a beszélgetések során. A segítő beszélgetések jól körülhatárolt és meghatározott keretek között zajlanak, jól követhető folyamatban.

A mentálhigiénés szakemberek egyénileg kliensekkel és közösségekben is dolgoznak. A mentálhigiénés szakemberek szociális és egészségügyi intézményekben (idősotthonok, családsegítő intézmények, rehabilitációs intézmények, pszichiátriai osztályok stb.), a közoktatási és a közművelődés területén óvodák, iskolák, nevelési tanácsadók, gyermekotthonok, szabadidőközpontok stb., hitéleti területen (általános és kórházi lelkigondozás), valamint munkaügyi területen (munkaügyi központok, intézmények humán erőforrás gazdálkodása stb.) is hasznosítják szaktudásukat.

Szerző: Rechnitzer Dóra

További tartalmak