Betöltés...

Mediátor

A mediáció a viták elrendezésének olyan békés módja, amelyben a szemben álló felek egy független és elfogulatlan , szakértő személy (mediátor) segítségével hoznak létre egyezséget. Ez a konfliktuskezelési módszer gyorsabb, békésebb, hatékonyabb és költségkímélőbb , mint a hosszan tartó pereskedés.

A mediáció egy alternatív konfliktuskezelési módszer, melynek célja kétféle lehet:

  • A kapcsolat javítása
  • A kapcsolat korrekt lezárása vagy átalakítása

A mediáció főbb területei:

  • Válási mediáció
    Válási mediációnak azt nevezzük, amikor a kapcsolat (házastársi vagy élettársi) már annyira megromlott, hogy az együttmaradásra nincs esély. Ekkor az ügyfelek igénye és a mediátorok feladata az, hogy minél gyorsabban, minél fájdalommentesebben létrejöjjön egy korrekt egyezség, amely mindkét fél számára elfogadható. Ezt az egyezséget a mediátorok úgy foglalják írásba, hogy az a bíróságra beadható legyen, a keresetlevéllel együtt megfeleljen a törvényi előírásoknak. Felvilágosítják az ügyfeleket a várható folyamatról. Mivel Magyarországon házasságot csak bírósági úton lehet felbontani, a bontóper elkerülhetetlen, de nem mindegy, hogy az mennyi ideig tart, mennyibe kerül, mennyire fájdalmas.
  • Párkapcsolati mediáció
    Párkapcsolati mediációra akkor kerül sor, amikor a kapcsolat megromlott vagy problémák feszítik, de van még remény és szándék az együtt maradásra.
    A párkapcsolati mediáció során először is tisztázni kell, hogy konkrét konfliktusról van-e szó, ami egy-két mediációs ülés alkalmával letisztázható, amit megbeszélhet egymással a pár, vagy átfogó kapcsolatjavító mediációs folyamatra van-e szükség.
    A felek közötti konkrét nézeteltéréseket mediációs technikák segítik megbeszélni, megoldani. Amennyiben kapcsolatjavító mediációra van szükség akkor a folyamatban a legtöbb esetben az elsődleges cél a bizalom helyreállítása, és a kommunikáció javítása.
  • Családi mediáció
    Családi mediáció azokban az esetekben lehet hasznos, amikor a család különböző tagjai között romlott meg a viszony. Ennek legtöbbször konkrét, jól megfogalmazható okai vannak, mely okok tisztázásához hathatós segítséget nyújthat egy mediátor jelenléte, segítsége. Ilyenek a testvérek közötti, anyós-meny, szülő-gyermek, anyósok-gyermekek relációban felmerülő konfliktusok.
  • Gazdasági, üzleti mediáció
    A gazdasági mediáció egy átfogó fogalom, melybe gyakorlatilag minden olyan területet be lehet sorolni, ahol anyagi érdekekről van szó. Például:
    • Örökösödési vita (ez gyakran családi mediáció is egyben)
    • Közös cég esetén szétválás, cégrész eladás-kivásárlás (ilyen még válási és családi mediáció során is gyakran előfordul)
    • Munkahelyi konfliktusok: a mikrovállalkozásoktól kezdve a multik világáig mindennapos jelenség, hogy konfliktusok, megoldatlan feszültségek, kimondatlan indulatok, intrikák mérgezik a munkahelyi légkört. Amíg a vezetők és a munkavállalók ezzel foglalkoznak, észre sem veszik, hogy mennyi időt és energiát fordítanak és fecsérelnek értékes munkaidejükből. Ezért komoly gazdasági érdek minden vállalatnak, vállalkozásnak, hogy professzionális módon, gyorsan és hatékonyan kezeljék munkahelyi konfliktusaikat. Ezekben a szituációkban is a mediációs technikák különösen hatékonyak.
    • Cégek egymás közötti viták (pl.: hibás teljesítés, késedelem, fizetési nehézségek, stb.) Ezekben az esetekben is sokszor sokkal bölcsebb megoldás mediátor segítségével valamiféle egyezségre, megállapodásra jutni a vitában álló ügyfeleknek, mint évekig pereskedni. Még egy kompromisszumos megoldás is kifizetődőbb lehet, mint a pénzt, időt, energiát emésztő, beláthatatlan kimenetelű, elhúzódó pereskedés.

Szerző: Pázmányi Gábor

Forrás:
www.mediatorakademia.com

További tartalmak