Betöltés...

Klinikai szakpszcihológus

A pszichológusokat bölcsészkaron képzik, élettanból és anatómiából nem részesülnek olyan alapos képzésben, mint az orvos-jelöltek. Tanulmányaik inkább az emberi érzékelés, érzelmek és kapcsolatok területeire fókuszálódnak, ezekről szereznek alapismereteket a 3+2 éves képzésük során.

A klinikai szakpszichológus végzettség megszerzésének feltétele a pszichológusi végzettséget (3+2 év) követően minimum további 4 éves képzés és az ezzel párhuzamosan megszerzett kórházi/klinikai gyakorlati tapasztalat megléte.

Kórházi kontextusban, tapasztalt klinikai szakpszichológus kolléga felügyelete alatt végezhetnek a betegekkel explorációt, esetvezetést, vehetnek fel különféle pszichológiai teszteket.

A klinikai szakpszichológus diagnosztizálhat, de gyógyszereket nem írhat fel (ezt csak a pszicihiáter teheti meg).

A klinikai szakpszichológus tehát a pszichológiai ismeretei mellett megtanulja az ún. BNO szerinti lelki betegségek tüneteggyütteseinek jellemzőit és klinikai gyakorlatra tesz szert.

A Betegségek Nemzetközi Osztályozása, angol nevén ICD (International Classification of Diseases) Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) betegségosztályozási rendszere, az egyik legrégebben keletkezett, mai napig általános használatban lévő és folyamatosan fejlődő orvosi kódrendszer. Mai változata (A BNO 10. verziója) a betegségeken kívül tartalmazza azokat a tüneteket, illetve egyéb állapotokat, amelyek orvosi-egészségügyi ellátás igénybevételének okai lehetnek.

A klinikai szakpszichológusnak pszichoterápiás kezelés végzéséhez további (ált. 3 éves) pszichoterapeuta képzést kell elvégeznie. Ebben az esetben lesz jogosult a különféle pszichoterápiás módszeren alapuló, tudományosan megalapozott, a pszichés és pszichoszomatikus zavarok esetén alkalmazott, egyéni vagy csoportos formában, több, meghatározott időtartamú ülésben történő pszichoterápiás eljárást végezni.

A mai modern felfogásunk szerint a pszichológia az emberi gondolkozás, viselkedés és érzelmi élet összefüggéseit vizsgáló tudományterület. A klinikai pszichológiai munka hagyományosan a pszichiátriai kórképek diagnosztikájával és gyógyításával foglalkozik, ugyanakkor pszichológiai ellátást nemcsak a mentális zavarral élők, hanem olyan egészséges, jól alkalmazkodó emberek is gyakran igénybe veszik, akik valamely életterületen jelentkező problémával szeretnének dolgozni, szeretnék önismeretüket elmélyíteni, viselkedésükben, emberi kapcsolataikban változásra vágynak. A lélektani munka segíthet az önismeret fejlesztésében azáltal, hogy viselkedésünk, gondolkozásunk, és érzelmi reakcióink tudatos és nem tudatos mozgatórugóinak feltárása révén önmagunk lélektani működésének jobb megértésére teszünk szert.

Szerző: Pázmányi Gábor

Forrás:
www.semmelweis.hu/klinikai-pszichologia/files/2017/05/Pszichol%C3%B3gus-szakk%C3%A9pz%C3%A9sek-rendszere.pdf
www.fogalomtar.aeek.hu/index.php/BNO
www.bhc.hu/szolgaltatasaink/szakrendelesek/pszichologia
www.onlinepszichologus.net/blog/mi-a-kulonbseg-a-pszichiater-es-a-pszichologus-kozott

További tartalmak