Betöltés...

Izzasztókunyhó

Az izzasztókunyhó (angolul: sweat lodge) szertartás, indián nevén inipi, az észak amerikai indiánoknál a legalapvetőbb megtisztulási és spirituális szertartás, egy „spirituális természeti ősszauna”.

A szertartás célja

A résztvevők a szertartás alatt átélik a szenvedés és megkönnyebbülés állapotait, az összekapcsolódás-élményt minden létezővel, a Földdel, ami megtartja őket, az ősöket jelképező kövekkel, a női princípiumot jelképező vízzel, amit a kövekre locsolnak, a felforrósodott levegővel és a tűzzel, amiben a köveket melegítették fel. Az ősi elemek, a tűz, a víz, a levegő és a föld mind jelen vannak ebben az indián hagyományban, és ugyanúgy átalakuláson mennek keresztül, ahogyan az inipiben ülő emberek.

Az izzasztókunyhó szimbolikája

A kunyhó jelképezi Földanya méhét, az azon kívül lévő tűz a férfi princípiumot, ami megtermékenyíti a lelket és a szellemet. A szertartás az anyaméhben lévő magzat életét szimbolizálja a fogantatástól a megszületésig.

A szertartás felépítése

Az izzasztókunyhó egy iglu-alakú, hajlított fűzfaágakból készített kis kunyhó, amit régen bölénybőrrel, manapság pokrócokkal, kézzel szőtt szőnyegekkel vagy sátorpányvával fednek be. A kunyhó közepén ásnak egy kis gödröt, majd a kunyhón kívül tüzet gyújtanak, amibe nagy köveket helyeznek, hogy a tűz jól felmelegítse a köveket a szertartáshoz. A tűzre gyakran 19 különböző gyógynövényeket és dohányleveleket is szórnak áldozatként, amíg a kövek melegszenek. Amikor a kunyhó felépítése befejeződött, és a kövek is elég forróak, megkezdődik a szertartás.

Fontos a „set” és a „setting”, mint minden transzgyakorlatnál. A „set” a résztvevő belső hozzáállása a transzgyakorlathoz (a hiedelme, aktuális lelki állapota, célja, amivel jön, stb.), és a környezet, a „setting” (fizikai környezet és a társaság).

A szertartás menete

A résztvevők először fehérzsálya füstjében megtisztulnak a kunyhón kívül, majd meghatározott sorrend szerint lépnek be a kunyhóba. Először a szertartást vezető megy be, aki megáldja a helyet, majd őt követik a kunyhóban balról jobbra, az óramutató járásával megegyező irányba haladva – hagyományosan – először a férfiak, vegyes inipi esetén pedig őket követve a nők. Legtöbbször azonban a nők és a férfiak külön inipi szertartáson tisztulnak meg.

A szertartás során a kunyhóba forró köveket visznek be, az első „körben” általában hét darabot. A tűz felelőse adogatja be a köveket a kunyhó közepén lévő gödörbe. Ezt követően osha gyökeret és édesfüvet szórnak az izzó kövekre, végül a vízasszony vizet önt rájuk. A résztvevők a kövek körül guggolva vagy a földön, pokrócokon ülve izzadnak lenge ruhában, körülbelül 1-2 órán át. Eközben zenélnek, énekelnek, imádkoznak, és kérik a szellemek segítségét. A kun kunyhóvezető pipát ad körbe, amelyben dohány van. A füst kifújása a szellemeknek tett felajánlás és az imát kísérő aktus.

A szertartás négy menetből áll, mindegyiket egy szent célnak vagy imádságnak szentelik. Az aktuális testi, lelki és mentális állapotunk, a társaság, a vezető személye, az életfeladatunk, a mindennapi problémáink, a várakozásaink, elképzeléseink mind befolyásolják az élményt.

Ki vezethet izzasztókunyhó szertartást?

Hagyományosan a kunyhóvezetés éveken át tartó kiképzés után nyerhető el az adott tanítótól.

A lakota sziú népnél például 4 éven át kellett látomáskeresés és naptánc ceremóniákat végezni a jelöltnek, aki ezután egy beavatási ceremónián esett át, ahol elnyerte a jogot a kunyhószertartás vezetésére. Szintén feltétel, hogy az eredeti indián nyelvet beszélje, mert a nagyapák azon a nyelven szólnak, és hallani kell a nagyapák üzenetét (a nagyapák az ősök szellemének felel meg).

A nyugati világban sok nem indián származású fehér ember vezet izzasztókunyhót, akár egy-egy erre utazó indián tanítványaként. Egy kultúra spirituális gyakorlatát akkor érthetjük meg, ha azt az adott kultúra által felhatalmazott személy vezeti.

Javaslatok a kunyhózás előtt:

  • Tiszteljük a kunyhóvezető hagyományát, azt a módot, ahogy ő vezeti, az ő szabályait. Ahány törzs, annyi módozat létezik.
  • Vegyünk le minden ékszert (odaéghet a bőrhöz), kontaktlencsét és szintetikus anyagú ruhát, mielőtt belépünk.
  • Törekedjünk a lelki-szellemi munka hangulatához illő atmoszféra megteremtésére, fenntartására. Kerüljük az ego megnyilvánulásokat, legyünk szerények, adjuk át magunkat a szertartás menetének.

Szerző: Varga Dóra

Forrás: Integrál Akadémia, Az amerikai indiánok sámánjai c. jegyzet, www.integralakademia.hu

További tartalmak