Betöltés...

Fókuszolás

A módszer kidolgozása Eugene T. Gendlin (1926-2017) osztrák származású filozófus, pszichoterapeuta nevéhez fűződik.

A fókuszolás, a humanisztikus pszichológia irányzatához tartozik, ezen belül is az élményalapú terápiák közé sorolható. Önismereti és személyiségfejlesztő módszer, mely a befelé figyelést, belső önvizsgálatot tanítja és támogatja.

Gendlin szemléletének újító gondolata, hogy minél teljesebben képes valaki az élményeit átélni, annál érettebbek az értékelő folyamatai, annál nyitottabb az érzelmek fogadására és kifejezésére, annál jobban bízik saját magában.

Módszerének lényege az élményközpontúság, a megélt tapasztalás, mely a jelentésével együtt megélt testi érzet megtapasztalását, ezen keresztül egy másfajta tudatos megértést jelent. Eszközei a valódi figyelem, az elfogadás, a tükrözés technikája. Alkalmazása során nő az intuíció, a belső empátia, így nő a külső empátia is, az aktív másikra figyelés képessége.

Az általa megfogalmazott „experiencing” („átélés”, „megtapasztalás”) arra utal, ahogyan a külső és belső ingerek jelentéssel bíró információvá formálódnak, ahogy az ember élményei kialakulnak.

Az egyén megéli létezését az ”itt és most”-ban, az adott pillanaton keresztül éli át helyzetét. Az átélést nem gondoljuk, hanem testileg érezzük. (Gendlin, 1974).

Erről ő maga így gondolkozott Focusing (1982) című könyvében:
„Mielőtt elkezdeném kifejteni e belső aktus mivoltát, komoly kérésem van hozzád. Tedd félre egy időre mindazt, amit pszichoterápiáról vagy belső folyamatokról hallottál. Amit be akarok mutatni, nem a jól ismert »kapcsolatba lépés érzelmeinkkel«. De nem is tartalom nélküli, nyugodt meditáció. Függetlenül attól, hogy pszichoterapeuta vagy páciens, intelligens laikus vagy, ez a belső aktus valószínűleg egészen ismeretlen előtted. Az aktus végrehajtásához szükséges belső ’berendezés’ minden emberi lényben megvan, de a legtöbbnél használaton kívül. Néhányan, úgy tűnik, intuitív módon használják hébe-hóba, de elsöprő az esélye annak, hogy sohasem csináltad tudatosan, s még nem is voltál tudatában annak, hogy ez a lehetőség létezik. (…) Egyesek meglehetősen gyorsan, mások csak több heti vagy havi türelmes belső megfigyelés és kísérletezgetés révén tudják megtanulni.”

A fókuszolás technikája két fő felfedezésre épül ezek alapján:

  1. Létezik egyfajta testi tudatosság, amely mélyen befolyásolja az életünket, és amely segíteni tud nekünk, hogy elérjük személyes céljainkat. Ez az átélt értelem / érzett jelentés (felt sense).
  2. Ez az érzett jelentés átvált, eltolódik, ha megfelelő módon közeledsz hozzá. Amint kapcsolatba lépsz vele, megváltozik. Amint megváltozik, te magad is megváltozol. És ezzel együtt változik az életed is.

Fókuszolás folyamán a testi és a központi idegrendszer által tárolt, a mindennapokban észrevétlen testi érzetek figyelmet kapnak. Lehetőségünk van rá, hogy a különböző élethelyzeteinkhez kapcsolódó átélt érzetet közelebbről is megvizsgáljuk. Nyitott és elfogadó módon közelítve, kapcsolatba lépünk belső átéléseinkkel, ami változást eredményez. A fókuszolás folyamata során tudatosítjuk az átélt élmények tapasztalatait, melyeket integrálunk az adott témával kapcsolatos korábbi tudásunkba. Gondolataink, érzelmeink és testi átélésünk tudatosításának gyümölcse a viselkedéses és gondolati sémáink megváltozása. Mindezzel a személyiség változását, fejlődését és erősödését érjük el.

Fókuszolás könyv
Eugene T. Gendlin
Forrás: Gendlin Library

Magyar Szomato-pszichoterápiás Egyesület (2008) feladata, hogy megteremtse az intézményes kereteket és megismertesse a szakmai és laikus közönséggel a szomato-pszichoterápiákat.

A 2019-ben megalapított Magyar Szomato-pszichoterápiás Intézet, mely 2020-tól az EABP hivatalosan jegyzett tagszervezete, így jogosulttá vált az akkreditált európai szomato-pszichoterapeuta szakemberek képzésére.

FOT (fókuszolás-orientált terápiás) képzés:

  • Az önismereti, sajátélmény tapasztalatok két alappillére: a csoportos sajátélmény minimum 150 óra zárt csoportban, a választott módszerből, illetve min. 200 óra egyéni pszichoterápia, vagy szomato-pszichoterápia – az Intézet által elfogadott szakember igazolásával.
    A Fókuszolás képzés első szakasza a 150 órás önismereti szakasz.
  • A Fókuszolás-képzésbe (szupervíziós szakasz) lépés feltétele az elvégzett 150 órás Fókuszolás önismereti szakasz, a képzésbe lépés a képzők jóváhagyásával történik.
  • Elméleti modul: A szomato-pszichoterápiás irányzat és a szomatikus pszichológia elméletét és gyakorlatát teljes körűen bemutató 400 órás képzés.
  • A szomato-pszichoterápiás képzés során minimum 150 óra egyéni vagy csoportos szupervízióban kell részt vegyen a szomato-pszichoterapeuta-jelölt. A 150 óra szupervízió mellett minimum követelmény a 300 óra módszerhasználat. A módszerhasználat óraszámát a szupervizor igazolja a jelölt szupervíziós aktivitása alapján.
  • Záróvizsga: esettanulmány megírása és védése.

A fókuszolás-orientált képzés elvégzésével a végzett jogosulttá válik a fókuszolás-orientált terapeuta címre (felsőfokú végzettségű pszichológus, orvos, szociális munkás, szociálpedagógus, pedagógus, óvodapedagógus, pasztorálpszichológus, mentálhigiénikus, védőnő, lelki-gondozó végzettség esetén) vagy fókuszolás-orientált tanácsadó címre (minden más a fókuszolás-orientált terapeuta címnél felsoroltakon kívüli végzettség esetén).

A képzés részletes leírását az alábbi pdf dokumentum tartalmazza: Fokuszolas-orientalt_kepzes_kepzesi rend_2020Download

A fókuszolás gyakorlata:

  1. Csinálj egy kis szabad teret magadnak
    Hogy érzed magad? Mi áll közéd és aközé, hogy kitűnően érezd magad?
    Ne válaszolj! Hagyd, hogy a választ az az érzés adja meg, ami a kérdésre a testedben feljön!
    Semmi részletbe ne bonyolódj bele!
    Üdvözöld minden aggodalmat, ami csak felmerül!
    Egy kis időre helyezd mintegy magad mellé egyenként, a közeledbe őket.
    Eltekintve ettől, jól vagy?
  2. A probléma átélt érzete
    Válassz ki egy problémát, amire fókuszolhatsz.
    Ne menj bele a problémába. Mit érzékelsz a testedben, amikor a probléma egészére
    gondolsz?
    Érzékeld a probléma egészét! Figyeld az egész átélt érzetet, a homályos, kényelmetlenséget, a probléma halvány, elmosódó testi érzetét.
  3. Találj hozzá egy “fogantyút”
    Mi a minősége ennek az átélt érzetnek?
    Milyen egyetlen szó, mondat vagy kép merül fel ebből az átélt érzetből?
    Milyen minőségjelző szó illene rá a legjobban?
  4. Rezonáltasd
    Menj oda-vissza a szó (vagy kép) és az átélt érzet között.
    Jól megfelel-e egymásnak a kettő?
    Ha összeillenek, érezd, mintegy ízlelgesd ezt az illeszkedést többször egymás után.
    Ha az átélt érzet közben megváltozik, ezt a változást is kísérd figyelemmel.
    Ha már tökéletes az összeillés, a szavak (képek) tökéletesen illenek a probléma átélt
    érzetéhez, érezd át – kb. egy percig- ezt az illeszkedést.
  5. Tedd fel a kérdést:
    “Mi is van ezzel az egész problémával, ami belőlem ezt az érzést kiváltotta?“
    Ha elakadnál, ezeket a kérdéseket tedd fel magadnak:
    Mi a legrosszabb ebben az érzésben?
    Mi olyan igazán rossz benne?
    Mire volna szükség?
    Minek kell történnie?
    Ne válaszolj! Várd, hogy az érzés maga mocorogjon és adja meg a választ.
    Milyen érzés volna, ha minden rendben lenne?
    Erre is had válaszoljon a tested. És arra is, hogy mi áll ennek az útjában.
  6. Fogadd az üzenetet
    Üdvözöld, ami felmerült. Örülj, hogy megszólalt.
    Ez csak egy kis előrelépés problémádban, nem az utolsó.
    Most, hogy tudod, hol van, akár ott is hagyhatod és visszatérhetsz hozzá később.
    Óvd meg a kritikai hangoktól, melyek közbeszólásukkal megzavarnának.
    Akar még a tested egy fókuszolást, vagy itt kell abbahagynod?

(Eugene T. Gendlin, Fókuszolás – életproblémák megoldása önerőből c. könyve alapján)

Szerző: Dr. Demjén Edit

További tartalmak