Bert Hellinger nevéhez fűződik a család- és rendszerállítás, mint módszertan „megalkotása”, azonban Ő maga úgy fogalmazott, hogy „csak” felfedezte a módszert, nem feltalálta. Ezért nincs tudományos struktúra a módszer mögött, mégis a hatásvizsgálatok szerint, amelyeket Németországban és Európában végeztek, a családállításban résztvevők 74%-ának életében pozitív változás észlelhető az állításukat követő első 6 hónapon belül, míg további 14%-ánál, egy hosszabb folyamat eredményeként, 1 éven belül megmutatkozik a pozitív hatás. Hellinger így fogalmazott: „A családállításokban olyan erők működnek, amiket nem értünk meg, legalábbis én nem értem őket. Vannak bizonyos lehetőségek arra, hogy az ember megpróbáljon magyarázatot találni, ilyen például a morfogenetikus mező. De érzem, hogyha részletesebben akarnék ezzel foglalkozni, az csökkentené a munkám erejét.”
A testi- és lelki problémák, elakadások hátterében állhatnak tudattalan sorsátvételek és saját életekben megélt traumák egyaránt. A család- és rendszerállításban a szűkebb és a kiterjesztett családi rendszerünkben előforduló nehéz sorsokkal dolgozunk. Hellinger szerint a sorsunk összefonódik a kibővített családunk tagjainak sorsával, akár tudunk azok létezéséről, akár nem. A család- és rendszerállítás, a kliensek és utódaik életét is alapvetően meghatározó, generációkat érintő és azokon átívelő történetekkel, sorsokkal dolgozik. Mint ilyen, óriási erő és felelősség is egyben.
A családállítás módszerét, módszertanát bárki megtanulhatja ma Magyarországon, nem szükséges hozzá előképzettség. A módszer szabadon terjeszthető, nincsenek szigorúan kötött szabályai és nincsenek minőségi normái, így akkreditáló intézménye sem. A képzés időtartama különböző lehet, minimum másfél évtől, akár 3 évig tartó képzés is létezik. Javaslatunk szerint nem árt azonban óvatosnak lenni, kihez fordul az ember segítségért, fontos a jól képzett, megbízható és hiteles állításvezető.
Szerző: Sárfy Melinda