Honnan származik a módszer elnevezése?
Pecsenka Nóra, a módszer megalkotója Bodyworknek nevezte el ezt a különböző táncterápiás módszerekben gyökerező önismereti munkát, vagyis a tudat önismereti „munkáját” a testben.
Angolszász nyelvterületen a bodywork kifejezés (így kisbetűvel írva) egy gyűjtőfogalom, amely különféle, érintéseket, mozgatást és mozgást alkalmazó fejlesztő módszereket foglal magába, mint például masszázsokat, mélyszöveti manipulációt, légzéstechnikákat vagy akár mozgástudatosságot ösztönző gyakorlatokat, mozgássorokat. A Bodywork módszere így tehát nem összekeverendő az általánosabb bodywork fogalommal.
Melyek a módszer fő hatóelvei?
A módszerben a test segítségével történik az önismereti munka: így ismeri fel a tudat önmagát (az önismeret legmélyebb értelmében). A Bodywork fő specialitását a világ többi tánc- és mozgásterápiás módszeréhez képest a nyugat lélektanát és a kelet bölcseletét ötvöző wilberi integrál szemlélet és a nonduális emberkép adja.
- Testből kiinduló
Tapasztalásunk a testen keresztül történik: testbe születtél, testben élsz, a testedben éled meg és dolgozod fel az élményeidet, ide tárolod el a téged ért hatások összes lenyomatát. A testedből kiindulva, a tested jelzéseire figyelve felismerheted érzelmi blokkjaidat, ismétlődő mintáidat, tudatosíthatod vágyaidat, erőforrásaidat. A Bodywork egyik legnagyobb értéke, hogy az itt megtapasztalt új és konstruktív minták be tudnak gyűrűzni az élet “éles helyzeteibe”.
- A tudat és különböző állapotai
A Bodywork által fel tudjuk ismerni tudatunk folyamatosan változó szűkebb és tágabb állapotait ahelyett, hogy megrögzött pályákon futnánk.
- Intergál szemlélet
- Nonduális emberkép
A nonduális kifejezés szószerint azt jelenti: nem kettős. Abban a paradigmában élünk, hogy én és a világ az két külön dolog. A nem kettős arra utal, hogy lehet egy másik szemszög, ahonnan nem látszik kettőnek. Amikor a tudatod ráébred arra, hogy a formák világa a mindent átható Egy-ség teréből bukkan fel, és valójában nincs elkülönültség, minden EGY.
Hogy kell elképzelni egy bodywork csoportot?
A csoport elején és végén tartott verbális megosztóköröket leszámítva a csoport végig szavak nélkül dolgozik. Az egyes folyamatok során olyan “szimbolikus” helyzetekbe és szituációkba kerül résztvevő, amelyek meghívják és rámutatnak az önismereti témáira. A módszerrel tehát nem előre meghatározott mozdulatok hatásait vizsgálja magában a résztvevő, ahogy például a jógában. A sorrend fordított: a résztvevő személyisége és lénye szabadon mozdítják a testét. Nincsenek kötött mozdulatok, ászanák vagy teljesítendő feladatok, a módszer nem igényel tánctudást.
A gyakorlatok során a résztvevő megfigyelheti és tudatosíthatja, hogy a különböző érintések, mozdulatok, instrukciók hogyan hatnak rá, és kísérletezhet új minták, reakciók kialakításával is. Mivel csoportban zajlik a folyamat, a résztvevő azonnali visszajelzést kaphat társaitól a csoport zárókörében. A pszichodrámához hasonlóan előfordulhat az is, hogy a csoport egyik tagja főszereplővé válik, és a csoport kíséri őt ebben az egyéni folyamatban.
A Bodywork módszerében kiképzett csoportvezetők a módszer elvei szerint egy vagy többalkalmas mozgáson alapuló csoportfolyamatokat vezetnek.
A csoportfolyamat lehet:
- Zárt önismereti csoport
Több alkalmas, elköteleződéssel járó Bodywork csoport, melyet megelőz egy személyes beszélgetés is. E találkozók során a csoport vezetői és a résztvevő megismerhetik egymást, és a résztvevőnek lehetősége van beszélni az aktuális önismereti témáiról is. A csoport hosszától függően az első 1-2 alkalom után lehet dönteni arról, hogy a résztvevő el kíván-e köteleződni a csoport végéig.
- Workshopok és workshop sorozatok
Egy- vagy többnapos műhelyek rendszerint egy meghatározott téma köré szervezve. Jó lehetőség a módszer megismerésére, vagy arra, hogy egy-egy konkrét témán dolgozzon a résztvevő.
A workshop sorozatok általában 1-1 nyitott alkalmat jelentenek, nem szükséges elköteleződni, csak adott alkalomra is lehet csatlakozni.
Szerző: Baricz Ágnes
Forrás: www.bodywork.hu